„Haftowane dzieła sztuki podhalańskiej” – tak określiła dr Stanisława Trebunia-Staszel tradycyjne hafty sióstr Zofii Łukaszczyk i Anny Michalik z Kościeliska, omawiając tradycję haftowania na Podhalu. Obie siostry, które odziedziczyły zdolności po mamie haftują od wielu lat. Nie ulegając kolejnym modom świadomie pozostają wierne tradycyjnym wzorom góralskim, oraz starodawnym, ręcznym metodom haftowania. Cierpliwość, wytrwałość, pracowitość oraz umiłowanie góralszczyzny i piękna owocują cudnej urody szalami, bluzkami, spódnicami czy wizytkami.

Licznie przybyła na wernisaż publiczność mogła podziwiać prace obu sióstr na płazach zabytkowej restauracji, ale także na żywych modelach, jako że oprócz bohaterek wernisażu także spora część przybyłych zaprezentowała się w kreacjach haftowanych przez mistrzynie z Kościeliska.

Zofia i Jacek Łukaszczykowie od wielu lat działają społecznie w Związku Podhalan w Kościelisku oraz tańczą i śpiewają w zespole regionalnym „Polaniorze”. Pokazali także swoje umiejętności do muzyki kapeli Stanisława Michałczaka, a góralski śpiew niósł się długo w noc ulicą Kościeliską, aż po same Regle.

Wernisaż zaszczyciła swą obecnością Dorota Ząbkowska naczelnik wydziału w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia: Maciej Stasiński, Piotr Kyc z Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA (kliknij)

Zdjęcia: MACIEJ STASIŃSKI

Zdjęcia: PIOTR KYC