Są na Podhalu ludzie i rodziny wyjątkowe. Należy do nich mieszkająca w Bukowinie Tatrzańskiej rodzina Kuchtów. Zygmunt Kuchta, który wcielił się w Arystypa z Cyreny w „Historii filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera, znany w całej Polsce twórca ludowy, twórca Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej przy Domu Ludowym, wieloletni dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, organizator imprez o zasięgu ogólnopolskim – Sabałowych Bajań i Góralskiego Karnawału, osoba która w 1988 roku wprowadziła Bukowinę T. do Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych – podczas rodzinnej wystawy otrzymał z rąk Doroty Ząbkowskiej, przedstawiciela Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Zygmunt nie kryjąc wzruszenia wspominał swojego ojca – Adama Kuchtę, także wybitnego twórcę ludowego, rymarza i metaloplastyka, muzykanta, który zaszczepił synowi miłość do góralszczyzny. Nagrodzony dziękował swojej mamie Zofii, która maluje obrazy na szkle, a przede wszystkim ukochanej żonie Annie, która nie tylko haftuje, prowadzi zespół góralski, gra w amatorskim teatrze w Bukowinie Tatrzańskiej, ale także prowadzi rodzinną restaurację „Pod Stancyjom”.

Na wystawie swoje prace pokazali także Marianna, Józek i Kasia – dzieci Anny i Zygmunta Kuchtów. Rzeźby, płaskorzeźby, obrazy na szkle, meble góralskie budziły powszechny zachwyt. Grała zaprzyjaźniona kapela Pietrasów z Bukowiny Tatrzańskiej, a o twórczości poszczególnych członków rodziny mówiła dr Stanisława Trebunia-Staszel.

Podczas wernisażu gospodynie i organizatorki wystaw i wieczorów „U Wnuka” czekała jeszcze jedna niespodzianka. Zofia Ujejska i Małgorzata Wnuk otrzymały bowiem specjalny dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu pięcioletniej już (sic!) działalności naszej galerii.

Zdjęcia: BARBARA DĄBROWSKA